Skip navigation

„Zrównoważony rozwój ponad granicami” to broszura na temat edukacji ekologicznej dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych w powiatach Zgorzelec i Görlitz.

Celem tej publikacji jest zachęcenie uczniów do myślenia o własnym środowisku poprzez: regionalne przepisy kulinarne, które uczniowie mogą sami wypróbować, karty informacyjne o rodzimych owadach, instrukcje wykonania prac związanych z ochroną przyrody oraz wskazówki dotyczące zrównoważonego życia na co dzień.

Projekt został zrealizowany przez Zespół Szkół Tęcza w Zgorzelcu prowadzony przez DPFA Europrymus i Entwicklungsgesellschft Niederschlesische Oberlausitz mbH (ENO) dla uczniów powiatów Zgorzelec i Görlitz.

Współfinansowany przez Fundusz Małych Projektów Interreg Polska - Saksonia 2014-2022 ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków Wolnego Państwa Saksonii i Państwa Polskiego.

Referencje

CZYM JEST PROGRAM WIARYGODNA SZKOŁA?

Kategoria Wiarygodna Szkoła powstała w odpowiedzi na rosnącą potrzebę promowania wiarygodnego i solidnego wizerunku polskich szkół, które reprezentują właściwy poziom edukacyjny i wychowawczy oraz zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoich uczniom. Synonimem uczestnictwa w Programie jest przyznawany Certyfikat Wiarygodności, który jest dowodem spełnienia powyższych kryteriów i potwierdzeniem właściwych standardów funkcjonowania szkoły.

Więcej informacji znajdą Państwo klikając w link: wiarygodnaszkola.pl

Od września 2020 r. do lutego 2021r. braliśmy udział w ogólnopolskim konkursie, którego efektem i nagrodą jest certyfikat Szkoły Dobrego Wychowania. Pod kierunkiem pedagoga p.D.Olczak i wychowawców - wykonywaliśmy ciekawe zadania. Zaczęliśmy od opracowania zasad dobrego zachowania, przeprowadzenia debaty na ten temat, potem poznania zasad „bon ton” i klasowych konkursów savoir-vivre. Projektowaliśmy plakaty o wyglądzie, który świadczy o nas oraz pisaliśmy prace ukazujące przykłady dobrego wychowania. Certyfikat, który otrzymaliśmy potwierdza, że w naszej szkole stacjonarnie czy zdalnie dbamy o szacunek, uczymy się kultury zachowania i pamiętamy o życzliwości oraz tolerancji na co dzień. Zdobyty Certyfikat zachęca nas do podejmowania dalszych wyzwań.

Na jesień 2019 r. Starostwo Görlitz oraz DPFA Europrymus - organ prowadzący Szkoły Tęcza w Zgorzelcu pracowali na projektem polsko-niemieckiej gazetki dla dzieci: Czas(opismo) dla dzieci/Kinder(Zeit)ung für Kinder w ramach projektu Interreg. Tematem przewodnim gazetki jest zdrowe odżywianie. Znajdziecie tutaj informacje – gry i zabawy na ten temat. Patronat honorowy objęli Starostowie Powiatów Görlitz i Zgorzelec. Zapraszamy do wesołej lektury w obu językach.

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej „Tęcza” dołączyli w roku szkolnym 2019/ 2020 do XII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach programu najmłodsi dowiedzą się: jak dbać o rośliny, zwierzęta i czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię oraz wodę, a także, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą.

MALI SPORTOWCY

W roku szkolnym 2019/ 2020 uczniowie kl. I-III Szkoły Podstawowej „ Tęcza” w Zgorzelcu i dzieci z DPFA- Regenbogen – Grudnschule/ Kindergarden Goerlitz biorą udział w kolejnym projekcie polsko- niemieckim pt. „Mali sportowcy” . W czasie spotkań w Zgorzelcu i Goerlitz uczniowie poznają różne dyscypliny, uczestniczą w rozgrywkach drużynowych, biorą czynny udział w różnych konkurencjach, spotykają się ze sportowcami, nabywają umiejętności aktywnego spędzania wolnego czasu. Wspólne spotkania sportowe sprawiają dzieciom dużo zabawy i radości.

SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK

W roku szkolnym 2019/ 2020 Szkoła Podstawowa I-III po raz kolejny wzięła udział w projekcie mającym na celu zachęcenie uczniów klas I-III do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Szkoła Podstawowa „ Tęcza” w roku szkolnym 2018 / 2019 kontynuuje projekt mający na celu zachęcenie uczniów klas I-III szkół podstawowych do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Program „ Sprawny Dolnoślązaczek” opracowany przez Dolnośląski Szkolny Związek Sportowy, spełnia wszelkie wymagania i cele podstawy programowej.

CZYTAM Z KLASĄ

25.09.2019 r. Uczniowie klasy III b rozpoczęli ogólnopolski projekt edukacyjny „CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki”, którego celem był rozwój czytelnictwa wśród uczniów. Projekt składał się z 3 modułów. W każdym z nich uczniowie wybierali jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której następnie wykonali różnorodne zadania. . Program projektu opierał się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem.

ERASMUS +

Dzięki programowi Erasmus + uczniowie Szkoły Podstawowej „Tęcza” brali udział w wymianie międzynarodowej. Partnerem była DPFA w Zwickau.

Na naszych uczniów czekały cztery dni wspaniałej zabawy, wielu atrakcji oraz oczywiście nauki. Pierwszego dnia poznali swoich partnerów, oraz uczestniczyli w zabawach integracyjnych. Nazajutrz wspólnie z partnerami zwiedzali centrum Zwickau i poznawali ciekawostki dotyczące miasta. Następnie udali się do August Horch Museum, gdzie mogli obejrzeć zabytkowe samochody marki Audi. Zakończeniem dnia było wspólna kolacja, którą dzieci przygotowały samodzielnie, według polskich tradycji.

Trzeci dzień był dla naszych uczniów okazją do poznania szkoły naszych partnerów. Razem z kolegami ze szkoły w Zwickau chodzili na lekcje, a potem na zajęcia pozalekcyjne. Po wspólnym wykonaniu plakatów przyszedł czas na wspólną, również samodzielnie przygotowaną kolację.

Ostatni dzień projektu nasi uczniowie rozpoczęli od przygotowania prezentacji multimedialnych na temat "Mój kraj - twój kraj" przedstawiających różnice między Polską a Niemcami. Po omówieniu prac przyszedł czas na próby przed uroczystością oficjalnego zakończenia projektu.

Podczas występu uczestnicy zaprezentowali krótki program artystyczny i oczywiście nowo nabyte umiejętności językowe. Dzień zakończył się wspólnym grillowaniem i pożegnaniami.

Jesteśmy wdzięczni naszej szkole partnerskiej za zaproszenie. Dzięki programowi Erasmus + uczniowie mieli okazję do zdobycia wiedzy, poszerzenia horyzontów oraz poprawienia swoich zdolności językowych. Jednak przede wszystkim wyjazd ten był wspaniałą przygodą.

MALI EUROPEJCZYCY

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas pierwszych i drugich z SP „Tęcza” w Zgorzelcu brali udział w projekcie edukacyjnym pt. „ Mali Europejczycy”. Dzieci z obu szkół: Zgorzelec i Goerlitz od listopada, spotykały się na wspólnych warsztatach i przygotowywały się pod okiem wykwalifikowanych aktorów, do wystawienia sztuki teatralnej pt. „ Europa”. Finał projektu odbył się dnia 16 maja w naszej szkole.

 

UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI

Program był realizowany od 12.09.2018 r. do 12.03.2019 r. Pedagodzy, nauczyciele oraz uczniowie realizowali zadania odnoszące się do bezpieczeństwa w sieci – tematu przewodniego projektu. Wszystkie punkty programu zostały wysoko ocenione przez organizatorów, co zakończyło się sukcesem – otrzymaniem certyfikatu.

 


NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 2019/ 2020. Po raz kolejny Zespół Szkół Tęcza przystąpił do programu edukacyjnego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. To comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Program edukacji filmowej powiązany jest z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie Szkół„ Tęcza” kolejny raz przystąpili do ogólnopolskiego programu pt. „ Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Program jest dostosowany do wymogów podstawy programowej i oddziaływań wychowawczo- dydaktycznych. Jego celem jest upowszechnianie ambitnej sztuki filmowej.

 


BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ

Program „ Bezpieczna szkoła- bezpieczny uczeń” w roku szkolnym 2017/ 2018 służył podniesieniu poziomu bezpieczeństwa Szkół Tęcza i uczniów oraz spopularyzowaniu wśród uczniów podstawowych norm współżycia, poszanowania praw ucznia, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie i obyczajach.

 


HONOROWE ODDAWANIE KRWI

Szkoła Podstawowa „ Tęcza” w Zgorzelcu w 2017 roku przyczyniła się do uzupełnienia wiedzy na temat Honorowego Oddawania Krwi i kształtowania pozytywnych postaw prospołecznych , realizując scenariusze lekcji w ramach akcji „ Twoja krew, moje życie”. Dowodem czego jest otrzymanie certyfikatu szkoły promującej honorowe oddawanie krwi.

 


EDUKACJA NA WESOŁO

Rada Rodziców działające przy Szkole Podstawowe „ Tęcza” w Zgorzelcu w 2016 r. otrzymała certyfikat uczestnictwa w programie: „ Edukacja na wesoło gwarancją lepszego rozwoju dziecka”.

 


WF Z KLASĄ - III EDYCJA

Głównym celem programu III edycji programu WF z Klasą jest wzrost poziomu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Poprzez prowadzenie w mądry i nowoczesny sposób lekcji WF-u. Szkoła Podstawowa „ Tęcza” włączyła się aktywnie w kampanię otrzymując certyfikat w roku szkolnym 2015/ 2016.

 


WF Z KLASĄ - II EDYCJA

W roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej „ Tęcza” realizowany był program pod nazwą „W-F z Klasą objęty patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej. Szkoła otrzymała certyfikat ukończenia II edycji programu WF z Klasą.

 


NATIONAL GEOGRAPHIC ODKRYWCA

Szkoła Podstawowa „Tęcza” w Zgorzelcu w roku szkolnym 2013/ 2014 otrzymała certyfikat uczestnictwa w programie edukacyjnym National Geographic Odkrywca, poszerzając w ten sposób horyzonty uczniów.